Aktualności

Festiwal filmów patriotycznych

TOŻSAMOŚĆ POLSKA FUNDAMENTEM NASZEGO „JA”. Projekt realizowany w ramach Programu Wsparcia Edukacji ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki.

Festiwal filmów patriotycznych to zadanie projektu zrealizowane w dniach od 7 grudnia 2023 r. do 11 grudnia 2023 r. Uczniowie, podzieleni na cztery grupy, obejrzeli cztery filmy. Festiwal opierał się na czterech kręgach tematycznych:

  • Kłamstwo katyńskie jako jeden z fundamentów ideologicznych PRL,
  • O wierze w ideologię i sztuczną inteligencją i wierze w Boga, znaczeniu Jana Pawła II i Jasnej Góry w doświadczeniu pokolenia lat 80.,
  • Epicki obraz zagłady miasta i człowieka. Zbrodnie niemieckie w latach II wojny światowej.
  • Baśnie filmowe o korzeniach naszej tożsamości. Etyczne kategorie dobra i zła w kontekście wydarzeń 1823 i 1830 r.

Uczniowie zdobyli wiedzę na temat sylwetek wielkich Polaków i wydarzeń, które stanowią o naszym jestestwie. Zbudowano postawę szacunku wobec dokonań i ofiary przodków i osób zaangażowanych w działania nieodległe. Działania wymagały aktywnego działania w grupie, dyskutowania, krytycznego odbioru i opracowania różnych tekstów kultury. Młodzież sięgnęła po historie inspirowane dziejami i losami bohaterów walki o niepodległość oraz te, które nawiązują do heroicznej historii narodowej i historii prywatnej- traktującej o drogach poszukiwania wolności i tożsamości, stanowiących opowieść poruszającą i skłaniającą do poznania najnowszej historii Polski i zachęca do jej zgłębiania.