Aktualności

FORUM MŁODZIEŻY…

Dzisiaj (22 września) uczestniczyliśmy w XVI Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Było tak wielu uczestników, że ledwo można było wejść do Auli na Jasnej Górze. Program był bardzo ciekawy.

img_8640

9:00 – Przywitanie Uczestników, zawiązanie wspólnoty.
Modlitwa hymnem do Ducha Świętego.
Forum prowadził i zaśpiewał ks. Jakub Bartczyk

img_8671

9:20 – „Między wiarą a beznadzieją”

Ks. Wojciech Węgrzyniak: „Chrześcijaństwo to religia ludzi, którzy szukają (…). Może znajdziesz Boga w górach, nauce, muzyce… Św. Augustyn: spraw, abym Ciebie znalazł a kiedy znajdę, abym nie przestawał słuchać. Po śmierci Jezusa Apostołowie szukali trupa. Arcykapłani nawet nie szukali i to była najgorsza postawa. Uczniowie szukali zmarłego, ale w tym szukaniu odnaleźli Żywego”

img_8689

10:00 – Pan prof. dr hab. Jan Duda (ojciec Prezydenta RP), który podzielił się świadectwem swojej wiary. Powiedział: „kiedy ja się pomylę w działaniu to zrobię pomyłkę, ale jeżeli pomylę się w życiu to mogę odczuć ogromne konsekwencje (…). Wiara jest wielką łaską. Nie ma ludzi niewierzących, bo w każdej wypowiedzi opieramy się na przesłankach – wierzymy, że to, co płynie z telewizora jest prawdą lub nieprawdą. Czyli każdy w coś wierzy – pytanie tylko w co? Człowiek wierzący jest bardziej nowoczesny niż niewierzący, ponieważ z wiarą możemy lepiej i bardzie wykorzystywać swoje możliwości (…). Ważne jest aby w wierze wzrastać, czyli być w otoczeniu ludzi wiary (dobre powiedzenie: BEZ BOGA NI DO PROGA). (…) Wiara spełnia dwie role – jest tarczą (chroni) i bronią”. W pytaniach do Pana profesora spytano, czy syn był ministrantem i jak wyglądało wzrastało w wierze? – „Dużo mnie i synowi dał kontakt z Kościołem. Ja byłem ministrantem 12 lat (…) inni chodzili kraść jabłka sąsiadowi a mnie, jako ministrantowi nie wypadało. To było trudne wyzwanie, ale też dobra szkoła nauki odwagi. Swoje dzieci pchałem do służby liturgicznej. To były bardzo pragmatyczne motywacje”.

11:00 – przerwa

img_8693

11:40 – świadectwo, Małgorzata Wójcik, wolontariuszka ŚDM
w Krakowie

img_8697

12:45 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w auli
– przewodniczył ks. bp Marek Mendyk

img_8701

13:30 – Msza św. z homilią, którą wygłosił ks. Paweł Kulasiewicz, katecheta młodzieży. Po Eucharystii było Zawierzenie Młodzieży Matce Bożej Jasnogórskiej, Patronce szkolnictwa katolickiego.

14:30 – Obiad

img_8638

Następnie chwila czasu wolnego i powrót do Olsztyna. Czas nam biegnie zdecydowanie za szybko.

img_8702

Więcej zdjęć: