Humaniści w Warszawie
Uczniowie starszych klas humanistycznych udali się ostatnio do stolicy.
Popołudniowa wizyta w Muzeum Narodowym pozwoliła na analizę dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności.
Obiekty pokazywane w Galerii Sztuki Starożytnej posłużyły do zaprezentowania najważniejszych i najciekawszych aspektów sztuki Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Rzymu.
Spacer po salach Galerii Sztuki Dawnej był okazją do poznania najbogatszej kolekcji sztuki średniowiecznej w Polsce, a w niej dzieł pochodzących z okresu od XII do początku XVI wieku oraz zapoznania się z bogactwem czekającym w galerii poświęconej sztuce XV–XVIII wieku.
Najwięcej emocji dostarczyła Perła w koronie Muzeum, czyli Galeria Sztuki XIX Wieku. To tam uczniowie obejrzeli ikoniczne prace Jana Matejki o tematyce historycznej oraz akademickie obrazy Henryka Siemiradzkiego. Znaleźli też salę poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego i popiersie wieszcza.
Chętni skorzystali również z niepowtarzalnej okazji i odwiedzili czasową wystawę „JÓZEF CHEŁMOŃSKI”, która ukazuje artystę jako kronikarza codziennego życia wsi i wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu.
Wieczorny spektakl w Teatrze Narodowym, czyli odyseja z Faustem, bohaterem dzieła życia J. W. Goethego, zakończył dzień humanistów.