Aktualności

Rekolekcje „Na dobry początek”

W dniach od 28 do 30 października 2019 roku uczniowie pierwszych klas liceum uczestniczyli w rekolekcjach, które poprowadził franciszkanin – o. Robert Twardokus. Trzydniowy pobyt w domu rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy był okazją nie tylko do duchowego umocnienia na progu roku szkolnego, ale i do integracji uczniów rozpoczynających licealną przygodę.

Już pierwszy dzień miło zaskoczył liczbą pozytywnych wrażeń. Licealiści wzięli udział  we Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, podczas kolacji odwiedził i pozdrowił ich arcybiskup Wacław Depo, a po niej czekały ich konkurencje międzyklasowe, podczas których w role jurorów wcielili się wychowawcy. Wydarzenia te dopełnił wspólny, wieczorny seans filmowy.

Drugiego dnia pierwszoklasiści mieli przyjemność nieco pozwiedzać. Przed południem celem kompanii stał się olsztyński zamek, a jego wieże zyskały miano atrakcji dnia, po tym, jak wesoła gromadka uczniów chętnie się na nie wdrapywała. Wszyscy opuścili obiekt cali, zdrowi pewnie też, zgodnie przyznając, że piękniejszych ruin nigdy nie widzieli.

Po południu młodzież odwiedziła Jasną Górę. Z asystą przewodnika lustrowali wszelkie zakamarki klasztoru Ojców Paulinów, Bazylikę, Salę Rycerską oraz muzeum. Duch nie pozostał głodny. W ciągu dnia uczniowie wzięli udział we mszy świętej, katechezie, mieli możliwość spowiedzi, a wieczorem zawierzyli się opiece Maryi podczas Apelu Jasnogórskiego. To nie koniec ich duchowych przeżyć. W nocy mieli okazję do indywidualnej adoracji. 

Ostatniego dnia, po mszy świętej, uczniowie z wychowawcami wrócili do Olsztyna, tego warmińskiego. Trochę zmęczeni, ale szczęśliwi. Pewni, że spędzony wspólnie czas zaowocuje wzrostem duchowym i relacjami, które będą ozdobą kolejnych lat nauki w naszym liceum.

Tekst: Piotr Kozłowski, klasa I św. Bernadetty Soubirous